Cuma

Cevap aradığım sorular..

(3 ekim 2014, blog)

Tezkere öncesi ve sonrasında zihnime üşüşen sorular var. Bunları sizle paylaşmak istedim. İhtimal ki bu soruların bazıları kimi çevrelerde tebessümle karşılanacaktır. Ama yapacak bir şey yok. Bizim gibi fanilerin elinden soru sormaktan başka bir şey gelmiyor. Başlayalım o vakit.

-IŞİD rehineleri niçin serbest bıraktı? Karşılığında kimi almış olurlarsa olsunlar. Perde önündeki sonucu Türkiye’nin tezkere çıkarması ve yabancı askerlere topraklarından geçme izni vermesi oldu. Tamam perde arkası teorileri, ihtimalleri biliyoruz, bunları kayda değer de buluyoruz ama bunlar bu sorunun cevabını tam olarak vermiyor. Şunu demek istiyorum: bu soruyu -anlamazdan gelmek suretiyle- olup bitenin bir danışıklı dövüş olduğunu ispatlamak amacıyla sormuyorum. Tamam bu da olabilir ama bir yandan elimizdeki sonuca da bakmamız lazım. Öyle bile olsa IŞİD rehineleri serbest bırakarak ne elde etti? Ki zaten niçin rehin almışlardı? Haydi bir şekilde aldılar işlerine yarar diye. IŞİD türünde bir örgüt, böylesine önemli bir kozdan niçin vazgeçti?

-IŞİD Kobani’ye neden bu kadar yükleniyor? Genişçe bir saha zaten ellerinde. Evet onların bölge hakimiyeti için önemli bir kent ama almazlarsa olmuyor mu? Şu ana kadar pekala gemilerini yürüttüler, petrolleri var, silahları var. Epey kayıp verdiler. Bu kadar kayıp vermeye değecek bir yer mi? Zaten çevresi ellerinde. Her ne sevkiyat yapacaklarsa yapabilirler. Bu kadar kayıp vermeye ve –kağıt üzerinde-  Türkiye’nin tezkere çıkarmasına değecek önemde bir yer mi burası? Neden IŞİD işi gücü bıraktı Kobani’yi almaya çalışıyor? Tamam burada da danışıklı dövüş teorilerini biliyoruz ama bunun için bu kadar kayıp vermeye değiyor mu yani? Türkiye girecek diye IŞİD niye bu kadar kayıp versin? İnsan ölüyor sonuçta.

-Ya da Kürt kantonu esas olarak Körfez ülkelerini mi rahatsız ediyor? Bütün bu operasyon bunun için mi? IŞİD’in asli olarak bu ülkelerin tetikçisi olduğu teorilerini de hesaba katarsak..Bu küçük kanton için mi bu kadar  zayiat, göç? Türkiye burnunun dibinde böyle bir oyun oynanmasına mı izin veriyor, binlerce insanın evinden yurdundan olmasına göz yumuyor, çözüm sürecini tehlikeye atıyor?

-Tezkere meselesi. Allahaşkına TSK’nın gidip IŞİD ile savaşacağına inanan var mı? TSK niçin böyle bir şey yapsın? Ne diye kayıp versin? Ve bir önceki soruyla bağlantılı olarak IŞİD niye TSK ile çatışsın? Kobani işi patlayana kadar IŞİD’in tavuğuna kışt diyen yoktu. ABD’nin birkaç uyduruk hava saldırısının bir süre sonra tavsayacağı belliydi. Ki zaten o kafa kesme görüntüleri olmasa hava saldırıları da başlamazdı. Burada da yerli yerine oturmayan bir durum yok mu?

-Türkiye, en azından Davutoğlu’nun Suriye topraklarına girme ve orada kalma takıntısını biliyoruz. Nasıl girecek? Yani, kimle savaşmak adına? Bir tehdit gelmesi lazım. Esad yönetimi sınır civarıyla uğraşmayı çoktan bırakmış. Derdi değil. Dolayısıyla Türkiye’ye nereden bir tehdit gelmesi lazım ki, TSK uluslararası çevrelerin onayıyla orada güvenli bir hat oluştursun ve orada kalsın. IŞİD tehdidi mi? Yine aynı soruya geliyoruz. IŞİD niye böyle bir şey yapsın? Malum danışıklı dövüş teorilerini de hesaba katarak soruyorum. Bir şey yapmazsa kimse gelmez, tezgah böyle de yürür. Niye elindeki bölgeyi Türkiye’ye versin, adamları ölsün?

-Diyelim ki bu tezkere asli olarak “yabancı askerler” meselesi yüzünden çıktı. Yani aslında her ne kadar gündemde yoksa da ABD ve koalisyon askerleri Türkiye topraklarını kullanarak Suriye’ye girecekler. Neden? IŞİD ile savaşmak için mi? Buna gerçekten inanıyor musunuz? Hadi diyelim ki ABD duruma baktı ve  “botlar yere değmeyecek” açıklamasını geçersiz ilan etti. Savaş durumlarında olur böyle şeyler. Yine de ABD ne diye gelip Suriye’de savaşacak? Kimle? Obama artık bu işlere bir son verme iddiası ve Irak mağlubiyeti gerekçesiyle iktidara gelmedi mi? Aynı filmi neden bir kez daha vizyona soksun? Üstelik ortada Irak büyüklüğünde bir pasta da yokken. IŞİD’in faydalandığı 3-5 petrol kuyusu için mi? Ya da Arap ülkeleri mi gelip savaşacak IŞİD ile Allahaşkına?


-Her şeyi geçtim böyle bir harekat Esad’ı nasıl etkileyecek? Batı Esad’ın yıkılmasına belli ki hazır değil. İyi ama bir kere Suriye toprakları girilirse nasıl bir yol izlenecek? Sadece IŞİD için mi girilecek? Hangi muhalif örgütlere dokunulmayacak, hangilerine dokunulacak? Bütün bu operasyon niye ve nasıl yapılacak? Esad kalsın, birkaç muhalif örgüt kalsın IŞİD gitsin diye mi yapılacak? Böyle bir operasyon hem teorik hem de pratik olarak mümkün mü?

-Türkiye tezkereye niçin PKK’yı soktu? Sadece MHP’nin desteğini almak için mi?  Elde böyle bir tezkere ve Irak ‘a girme izni varken, nasıl emin olabiliriz? Bu arada Irak’a niçin asker göndermesi gerekiyor Türkiye’nin? Kuzey Irak Barzani’nin hakimiyetinde. Musul’da IŞİD var ve hala sökülemedi. Ne bileyim, Musul’a mı girecek Türkiye?

-MHP tezkereye niçin evet dedi? TSK’nın Kandil’e gidip PKK ile savaşacağına mı inanıyor? Yoksa bir yıl içinde iktidara gelip TSK’yı Kandil’e mi sokacaklar?  Bunlar olamayacağına göre, onlar da mı güvence aldılar? Ne bileyim Kobane’de PYD etkinliği azaltılacak diye bir güvence mesela? Yoksa niçin evet dediler? Sadece kağıtta PKK ile mücadele yazıyor diye mi? MHP böyle bir parti mi? Çok mu önemsiyoruz acaba bu partiyi?

-Güvence demişken. Davutoğlu HDP’ye de “Kobani’nin düşmesine izin vermeyeceğiz” demiş. Anladık da, kent düştü düşecek. Bu nasıl bir güvence? Madem böyle bir niyet var bugüne kadar ne yaptınız? Bugüne kadarki vakaları bir kenara bırakalım İMC TV’nin ortaya çıkardığı görüntüleri ne yapacağız? Bu kadar silah, mühimmat insan nereden gitti? TIR’lar, trenler ne taşıdı? Bu kadar vaka, Davutoğlu’nun bir sözüyle unutulacak mı?

-Yoksa bu söz şu manaya mı geliyor? “Her şey bizim elimizde..İstersek düşürürüz, istersek düşürmeyiz..” Davutoğlu böyle bir şey kastetmiş olabilir mi?

-Tezkere gelir gelmez  IŞİD’in Kobani’ye saldırılarını yoğunlaştırmasına ne demeli? Çıplak ve düz bir göz şunu görüyor: Tezkere geçtiğine göre Kobani düşsün ve TSK Suriye’ye girsin. Bu kadar parametreye, soruya ve bilinmeze rağmen üzgünüm ama gelişmeler bunu gösteriyor mu?

-Bu durumda, ne yani? PKK’nın ve siyasi Kürt hareketinin bütün uyarılarına rağmen Türkiye Kobani’nin düşmesine göz mü yumacak? “E TSK girmesin diyen sizsiniz” demeyin. Şu güne kadar olup bitenlere baktığımızda Türkiye’nin oraya girmeden de Kobani’nin düşmesine isterse izin vermeyebileceği gün gibi ortada.

-Dolayısıyla son soru: Kobane düşerse ne olacak? Evet inşallah düşmez, bunu bütün kalbimizle diliyoruz, savaşanlara destek veriyoruz ama sonuçta bu bir ihtimal. Ne olacak? Kürt hareketi çözüm sürecini bitirecek mi? Savaş yeniden mi başlayacak? Öyle gözüküyor. Tamam PKK ve Kürt hareketine göre bu bıçağın kemiğe dayanmasıdır. Ama şu soru orta yerinde duruyor olacak Türkiye ve AKP açısından. Ne uğruna? Suriye’de birtakım alengirli işler çevirme uğruna mı?

-Gerçekten son soru: Bütün bu oyun ne uğruna oynanıyor? Cevap verebilecek biri var mı?

2 yorum:

  1. Bu yorum yazar tarafından silindi.

    YanıtlaSil
  2. tek şey kalıyor: rojava 'nın örnek olmasını ne ortadoğulu iktidarlar ne de batı istiyor. gerçekten ürküyorlar.

    YanıtlaSil